www.wrzesnia365.pl :: Polityka prywatności

Bursa przy Wojska Polskiego czas start

2019-04-20 14:18:46
Powiat Wrzesiński

Remont bursy gimnazjalnej przy ulicy Słowackiego we Wrześni powoli dobiega końca. Teraz powstaje zupełnie nowy obiekt noclegowy – bursa przy ulicy Wojska Polskiego. 23 kwietnia nastąpiło przekazanie placu budowy. Inwestycję wykona firma Medicsystemart Maciej Hoffmann. Obiekt zostanie zbudowany od zera w bezpośrednim sąsiedztwie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i strzelnicy (obecnie w tym miejscu trwa wyburzanie garaży). Trzykondygnacyjny budynek w kształcie prostokąta o powierzchni użytkowej ok. 700 m² będzie stanowić bazę noclegową dla korzystających z oferty kształcenia zawodowego w naszym powiecie. W nowoczesnym internacie znajdą się 22 pokoje z łazienkami (42 miejsca noclegowe), a także pomieszczenia gastronomiczne i techniczne. Na parterze znajdować się będzie hol, recepcja, pokój opiekuna, szatnia, toalety, pralnia, zaplecze kuchenne, sale do nauki i wypoczynku. Część pomieszczeń noclegowych będzie dostosowana dla osób niepełnosprawnych, a cały obiekt ma być przyjazny ich potrzebom. Będzie on także wyposażony w windę. Teren przyległy zaprojektowano pod funkcję rekreacyjną, przed budynkiem staną ławki w otoczeniu zieleni, nie zabraknie też miejsc postojowych czy stojaków na rowery. Bursa będzie działać przez cały rok. Inwestycja powstaje w ramach projektu pod nazwą „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego”, na który Starostwo Powiatowe we Wrześni pozyskało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 73 mln zł. Budowa i wyposażenie bursy przy Wojska Polskiego 1 to realizacja inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Koszt nowej bursy to 2.960.000,00 zł., z czego 95% pochodzi z dofinansowania. (red.)

https://www.wrzesnia.powiat.pl/995,kwiecien-2019

Współpraca trwa

2019-04-20 14:18:46
Powiat Wrzesiński

W marcu odbyło się piąte, ostatnie już, spotkanie szkół współpracujących w ramach projektu Erasmus+ „European House of The Future Actually Created by the Students”. Jednym z beneficjentów jest Zespół Szkół Politechnicznych. Tym razem krajem goszczącym były Czechy, a konkretnie Smíchovská Střední Průmyslová Škola w Pradze. Sukcesem okazała się makieta ogrodu domu wykonana przez uczennice technikum architektury krajobrazu Zespołu Szkół Politechnicznych pod kierunkiem nauczycielek przedmiotu – Hanny Piątek i Liliany Sull. Ogród zawierał nie tylko miniatury roślin, drzew i krzewów, ścieżki, nawierzchnię, ale także meble, domek na drzewie, ścianę wodną, tarasy, oświetlenie oraz szklarnię. Według słów głównego koordynatora projektu „nadał wartości modelowi domu”. Wizyta była spotkaniem podsumowującym 3-letni czas trwania projektu, podczas której wszyscy uczestnicy przedstawili rezultaty swoich działań. Przeprowadzono też ostateczne testy makiety domu pod względem odporności na mróz i opady – wszystkie uzyskały pozytywny wynik. Uczestnicy spotkania mieli również okazję, aby zwiedzić Pragę i zobaczyć najważniejsze zabytki: Wyszechrad, most Karola, Zamek Praski na Hradczanach i zmianę warty oraz katedrę św. Wita, a także zasmakować tradycyjnych czeskich potraw. Projekt Erasmus+ jest współfinansowany przez „Fundację Rozwoju Systemu Edukacji” oraz Powiat Wrzesiński. ZSP

https://www.wrzesnia.powiat.pl/995,kwiecien-2019

Przemysł 4.0

2019-04-20 14:18:46
Powiat Wrzesiński

O idei przemysłu przyszłości dyskutowano w Centrum Badań i Rozwoju Nowych Technologii w Grzymysławicach 18 kwietnia. Eksperci w tej dziedzinie: Andrzej Soldaty, założyciel i partner projektu  „Inicjatywa dla Polskiego Przemysłu 4.0”, oraz Katarzyna Nosalska, specjalistka ds. przemysłu 4.0 w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, opowiedzieli o założeniach powstającej właśnie fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, której zadaniem będzie działanie na rzecz wzrostu konkurencyjności przedsiębiorców i ich rozwoju w kierunku nowoczesnego przemysłu, polegającego na wzajemnym wykorzystywaniu automatyzacji, przetwarzania i wymiany danych oraz technik wytwórczych w oparciu o sieć. – Przemysł przyszłości to jest to, co dla wszystkich gospodarek stanowi cel do osiągnięcia, ponieważ niesie za sobą konkretne korzyści. Pozwala on lepiej wykorzystywać zasoby, sprawniej docierać do tzw. możliwości rynkowych, jak również tworzyć bardziej innowacyjne produkty. Ci, którzy weszli na tę ścieżkę, potwierdzają, że widać efekty – podkreślał Andrzej Soldaty. O możliwościach współpracy Platformy Przemysłu Przyszłości z Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii eksperci rozmawiali z jego kierownikiem Tomaszem Mackiewiczem oraz starostą wrzesińskim Dionizym Jaśniewiczem. (nj)  

https://www.wrzesnia.powiat.pl/995,kwiecien-2019

Kolejne dotacje na zabytki

2019-04-20 14:18:46
Powiat Wrzesiński

Już w maju rozpoczną się prace remontowe związane z odtworzeniem pierwotnego wejścia od do klasztoru pofranciszkańskiego pw. Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela w Pyzdrach (strony zachodniej). 16 kwietnia proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pyzdrach ks. Ryszard Kopczyński i starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz podpisali kolejną umowę na przekazanie dotacji celowej z budżetu powiatu w kwocie 10 tys. złotych. W ramach zadania, które zakończy się jesienią, planuje się również remont części pomieszczeń piwnicznych XIV-wiecznego zabytku. Całkowity koszt prac wyniesie ponad 146 tys. złotych. Remont zostanie wsparty także z budżetu gminy Pyzdry kwotą 30 tys. złotych. Tymczasem na początku kwietnia zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich zespołu witraży kościoła parafialnego pw. Św. Andrzeja Apostoła w Nekli. W tym roku odrestaurowano niezwykle cenne cztery witraże postaciowe o kształcie prostokątnym, zwieńczone półokrągłym łukiem z malowaną bordiurą, znajdujące się w prezbiterium. Poszczególne sylwetki przedstawiają: św. Andrzeja Apostoła, Matkę Bożą, św. Józefa i św. Stanisława. Prace zostały przeprowadzone w trybie pilnym ze względu na bardzo zły stan ołowianych spoin łączących szkło witrażowe. Wysoko umieszczone okna wykazywały spore luzy, co przy silnym wietrze groziło ich wypadnięciem. Obecnie zabytkowe okna zostały odrestaurowane i zabezpieczone dodatkowym szkłem ochronnym. 15 kwietnia starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz wziął udział w wizji lokalnej poświęconej dalszym planom renowacyjnym w kościele parafialnym w Nekli. Na zaproszenie proboszcza ks. Wojciecha Schejna w spotkaniu wziął udział również Sebastian Mazurkiewicz, który opiekuje się nekielską świątynią. Całkowity koszty zadania wyniósł ponad 24 tys. złotych, z czego 10 tys. złotych wyniosła dotacja z budżetu powiatu wrzesińskiego. Julia Sosna

https://www.wrzesnia.powiat.pl/995,kwiecien-2019

Sukces adeptek weterynarii

2019-04-20 14:18:46
Powiat Wrzesiński

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących był 12 kwietnia gospodarzem eliminacji okręgowych XLIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Do zmagań zakwalifikowało się 191 uczniów reprezentujących szkoły z kilku województw. Ci, którzy przybyli do Wrześni, stanęli w szranki w dziewięciu blokach tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, technologia żywności, weterynaria, architektura krajobrazu, gastronomia, leśnictwo, mechanizacja rolnictwa oraz ochrona i inżynieria środowiska. Już podczas otwarcia olimpiady przewodniczący Komitetu Okręgowego OWiUR dr hab. inż. Ireneusz R. Antkowiak gratulował uczniom, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie. – Każdy z was już jest zwycięzcą, bo odważyliście się tu przyjechać i reprezentować swoje szkoły. Widzę wśród was przyszłych studentów naszej uczelni – zachęcał dr hab. inż. Antkowiak, na co dzień adiunkt w Katedrze Hodowli Zwierząt i Oceny Surowców Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dziękował też dyrekcji i pracownikom ZSTiO za to, że mimo trudnej sytuacji kadrowej spowodowanej strajkiem nauczycieli, konkurs udało się sprawnie zorganizować. Uczniowie zmierzyli się zarówno w eliminacjach teoretycznych, jak i praktycznych, które trwały przez cały dzień. Wieczorem, gdy ogłoszono wyniki, okazało się, że ogromny sukces odniosły dwie uczennice technikum weterynaryjnego we wrzesińskim ZSTiO –  Martyna Kaczmarek i Klaudia Kantorska, które zdominowały podium w swoim bloku tematycznym zajmując odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce. Wraz z pozostałymi zwycięzcami eliminacji okręgowych we wszystkich blokach w czerwcu wystartują one w ogólnopolskim finale OWiUR, który w tym roku odbędzie się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej w województwie małopolskim. A jest o co walczyć, bo finaliści tego, jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych w Polsce, oprócz licznych nagród rzeczowych otrzymają również indeksy na wybrane uczelnie oraz stypendia. Szkołą, która w tym roku najlepiej przygotowała olimpijczyków do okręgowych eliminacji okazał się Zespół Szkół Rolniczych w Trzciance i w ich ręce powędrował puchar starosty wrzesińskiego dla najlepszej szkoły. Nagrodzony został nie tylko cały zespół – najlepszy wynik spośród wszystkich olimpijczyków z regionu uzyskał także uczeń tej szkoły. (nj)

https://www.wrzesnia.powiat.pl/995,kwiecien-2019

Urząd Pracy Uhonorowany

2019-04-20 14:18:46
Powiat Wrzesiński

Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni otrzymał wyróżnienie za uzyskanie w 2018 roku efektywnych i skutecznych działań aktywizacyjnych podejmowanych wobec osób bezrobotnych w województwie wielkopolskim. Wręczenie wyróżnienia odbyło się 5 kwietnia na konferencji regionalnej w Poznaniu z okazji 100-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia. Z rąk sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda odebrał je dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni Eugeniusz Wiśniewski.

https://www.wrzesnia.powiat.pl/995,kwiecien-2019

V sesja Rady Powiatu Wrzesińskiego

2019-04-20 14:18:46
Powiat Wrzesiński

Podczas posiedzenia, które odbyło się 4 kwietnia, radni powrócili m.in. do powiatowych planów utworzenia we Wrześni szkoły muzycznej. Przyjęto też dwa ważne sprawozdania za 2018 rok.  Pierwsze z nich dotyczyło oceny stanu sanitarnego i sytuacji epidemiologicznej powiatu wrzesińskiego. Uzasadniała je zastępca państwowego powiatowego inspektora sanitarnego we Wrześni Grażyna Prokop. Głównym celem działalności inspekcji sanitarnej w 2018 roku było promowanie zdrowego stylu życia, nadzór nad bezpieczeństwem żywności i żywienia oraz bezpieczeństwem zdrowotnym wody. Prowadzono również działania przeciwko zagrożeniom związanym z narkotykami i dopalaczami, a także profilaktykę chorób, zwłaszcza zakaźnych i zawodowych. Działalność opiniodawcza i nadzorcza w 2018 roku koncentrowała się głównie na udziale w postanowieniach dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego, a także oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej uczestniczyli też w przekazywaniu obiektów budowlanych do użytkowania oraz ich kontroli pod względem higieniczno-sanitarnym. W 2018 roku przeprowadzone zostały 1 653 kontrole sanitarne, w wyniku których wydano 939 decyzji administracyjnych, z czego 362 dotyczyły pobrania opłaty. – Powiat wrzesiński stanowi jeden z bardziej rozwijających się powiatów w województwie wielkopolskim. W 2018 powstało wiele znaczących inwestycji, na szczególną uwagę zasługują te obejmujące rozbudowę szkół, budowę sal gimnastycznych oraz nowych przedszkoli – mówiła Grażyna Prokop. Inspekcja prowadzi opiekę sanitarno-higieniczną nad zakładami produkującymi żywność lub zajmującymi się jej obrotem. Grażyna Prokop podkreśliła, że z roku na rok obiektów o niewłaściwym stanie sanitarnym jest coraz mniej. Podstawami do stwierdzenia nieprawidłowości mogą być m.in. brak informacji o zawartych w posiłkach alergenach, przeterminowane produkty spożywcze czy niewłaściwe obchodzenie się z odpadami pochodzenia zwierzęcego. PSS-E prowadzi również kontrole na podstawie złożonych zażaleń, których w ubiegłym roku wpłynęło 19. Wśród innych sztandarowych działań wrzesińskiej inspekcji przeprowadzane były oceny jadłospisów w szkołach i przedszkolach, przeglądy stanu sanitarnego w zakładach pracy czy nadzór nad jakością wody do spożycia. – Wodę kontroluje się od ujęcia aż do kranu konsumenta. Jeżeli chodzi o jakość wody do spożycia, którą oferowały wodociągi w 2018 roku, to 100% mieszkańców powiatu wrzesińskiego miała możliwość korzystania z wody, która spełniała wymogi sanitarne – poinformowała Grażyna Prokop. 

https://www.wrzesnia.powiat.pl/995,kwiecien-2019

2019-04-20 14:18:46
Powiat Wrzesiński

https://www.wrzesnia.powiat.pl/995,kwiecien-2019

Rozmowy o rynku pracy

2019-04-20 14:18:46
Powiat Wrzesiński

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed 5 kwietnia wizytował Powiatowy Urząd Pracy. Przyjazd do Wrześni był związany z regionalnymi obchodami 100-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia w Poznaniu. Spotkanie rozpoczęło się rozmową wiceministra ze starostą wrzesińskim Dionizym Jaśniewiczem i dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni Eugeniuszem Wiśniewskim o aktualnej sytuacji na rynku pracy w Polsce i w powiecie. Uczestniczyli w niej także dyrektor Departamentu Rynku Pracy dr Ewa Flaszyńska oraz dyrektor Departamentu Funduszy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Ireneusz Baranowski. Na zakończenie odbyła się wizytacja urzędu. Przypomnijmy – na koniec 2018 roku stopa bezrobocia w powiecie wyniosła 3,4%, w województwie 3,1%, a w całym kraju 5,8%. (red.)

https://www.wrzesnia.powiat.pl/995,kwiecien-2019

Dzień Patrona

2019-03-30 14:05:32
Powiat Wrzesiński

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących wspominał gen. dr. Romana Abrahama w 128 rocznicę jego urodzin. Obchody, które odbyły się 28 lutego, rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym we Wrześni przy grobie generała. Zjawili się tam przedstawiciele szkoły, samorządowcy, młodzież, a także żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Uczestnicy wspominali bohaterską postawę Romana Abrahama, która może być wzorem dla kolejnych pokoleń, oraz złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów na nagrobku generała. Dalsza część uroczystości odbywała się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z udziałem uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości. Jak zaznaczył dyrektor szkoły Damian Hoffmann, Roman Abraham był mężem stanu, któremu przyszło żyć w trudnych i tragicznych czasach. – To dla nas ogromny zaszczyt móc nosić jego imię, ale to również wielkie zobowiązanie dla całej społeczności, aby być wiernym wartościom wyznawanym przez generała Abrahama. Umiłowanie ojczyzny, odwaga, męstwo, otwartość na drugiego człowieka, pracowitość i nauka niech będą cechami, które kształtują młodzież Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących – powiedział. Obchody Dnia Patrona były doskonałą okazją na podpisanie porozumienia ze Szkołą Podoficerską Wojsk Lądowych z Poznania. Strony zobowiązały się do współpracy w zakresie edukacji i promocji obronności, współdziałania przy uroczystościach patriotycznych czy realizacji zajęć wojskowych. Po podpisaniu porozumienia dyrektor wręczył nagrody laureatkom konkursu wojskowo-historycznego „Gen. dr Roman Abraham i dzieje polskiej kawalerii”. Pierwsze miejsce zajęła Karolina Sikorska, drugie – Jagoda Dębowska, a na trzecim znalazła się Katarzyna Kaczmarek. Na zakończenie młodzież przedstawiła program artystyczny pt. „Lwowski Kmicic”. Klara Skrzypczyk  

https://www.wrzesnia.powiat.pl/988,marzec-2019

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) oraz local storage w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Więcej możesz przeczytać w naszej polityka prywatności klikając tutaj. ROZUMIEM